„A külföldi kormányok nekünk szánt figyelmeztetései, ítéletei nagyrészt belpolitikai figyelemelterelésre szolgálnak: »Vannak problémáink, de ott, Magyarországon Orbánék az igazi probléma!«
A bűnbakkeresés – ősi politikai rítus. A néhai Kenneth Burke, a híres amerikai motivációkutató szerint ennek két formája van: a mortifikációs-önkritikai és a viktimizációs-bűnbakkereső. Ha és amennyiben meglelnek egy társadalmileg elfogadott bűnbakot – etnikumot, réteget, kormányt – s azt sikerül »megdönteniük«, ez esetben visszaáll a társadalmi rend. „Felismertük: ezt a rablóbandát el kell kergetni, és helyre kell állítani jogállamot, a demokráciát, és ami a legfontosabb – hisz e nélkül mindez megvalósíthatatlan – a társadalmi szolidaritást.” Internacionálé szavaival, melyet oly sokszor énekeltek: »Ez a harc lesz a végső, / Csa-ak összefogni hát!«
Ennek a döntő ütközetnek ebben az értékválságos időszakban más szerepe is van. Szükség van bűnösökre! Ahhoz, hogy meg tudjuk határozni a jót s a gonoszt, ki kell jelölni a szent és a profán közti határvonalat. És most éppen ez a tét. Aki ezt az értékharcot nyeri, az hosszabb időszak nyertesének tekinthető. Akár kedves, akár nem kedves ez nekünk.”